Kręgielnia 13 Jawor, ul. Kościuszki 13

Nauka gry w kręgle

">http://www.youtube.com/watch?v=uGllIO4D__4

">http://www.youtube.com/watch?v=SbUb8x3myx8

Dobór kuli

Jak wybrać kulę, jak ją trzymać - kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o kuli do gry w kręgle.

Kule do kręgli różnią się czymś jeszcze niż kolorem - wagą, rozmiarem i rozstawem otworów.
Trzeba wybrać taką kulę, która będzie pasować do rozmiaru naszych dłoni i palców. Waga kuli powinna stanowić ok. 10% wagi gracza.
 Kule ważą od 6 do 16 funtów (2,7 - 7,2 kg) i dzielą się na 3 kategorie: dla dzieci (6-8 funtów), kobiet (9-11 funtów) i mężczyzn (12-16 funtów).
  Im kula jest cięższa, tym większe są wywiercone w niej otwory.
   Jeśli masz nietypowej wielkości dłonie za małe jak na mężczyznę, za duże jak na kobietę według standardów producentów kul, powinieneś wybrać kulę lżejszą lub cięższą, ale taką żeby twoje palce pasowały do otworów.

Żeby prawidłowo dopasować kulę, trzeba w pierwszej kolejności umieścić w jednym z otworów cały kciuk i chwycić kulę resztą palców umiejscawiając palec wskazujący i środkowy nad kolejnymi otworami. Kostki tych palców powinny spoczywać dokładnie nad otworami.
Następnie umieść w otworach palec wskazujący i środkowy. Kulę trzymaj drugą ręką i wyciągnij kciuk z otworu. Kciuk powinien swobodnie wyjść z otworu, ale nie zbyt swobodnie, żeby nie trzeba było jej ściskać. Pozostałe palce powinny przylegać do powierzchni kuli.

Jak prawidłowo trzymać kulę?

Kuli do kręgli nie wolno ściskać. Jeśli jest źle dopasowana to w naturalny sposób będziesz ją musiał ściskać, żeby ci nie wypadła z rąk w nieodpowiednim momencie.
Jeśli jednak kula jest dobrze dopasowana, „sama trzyma się" twojej ręki i unikasz zbyt mocnego ruchu rzucania kulą, po prostu uwalniasz lekko chwyt i w odpowiednim momencie kula ześlizgnie się i potoczy po podłodze.

Niektórzy kręglarze wolą jednak wkładać do otworów całe palce: kciuk, palec wskazujący i serdeczny.  W zasadzie zależy to od tego, jak ci jest wygodniej. 

Kroki

Zasady ogólne
      Nowi gracze powinni się rozbiegać czteroma krokami, a ewentualnie później dodać piąty. Wszystkie kroki poza ostatnim powinny być zdecydowane i proste. Pierwszy z nich powinien być najkrótszy. Podczas ostatniego kroku, przy którym następuje rzut, należy ukucnąć na prawą nogę razem z kulą, która przy rzucie powinna dotykać podłogi. Rzut powinien być cichy, nie powinno się rzucać kulą tak, że upada ona w połowie toru. Dla praworęcznych graczy układ kroków to: krótka prawa, lewa, prawa, lewa i poślizg z kucnięciem na prawą nogę. Dla leworęcznych graczy odwrotnie.

Połączenie kroków z rzutem
      Początkowo najtrudniejsza jest koordynacja ruchów. Trzeba się dobrze ustawić, utrzymać kulę w odpowiedniej pozycji, wykonać kroki w odpowiedniej kolejności i nie przekraczając linii wyrzucić z poślizgiem kulę. Należy najpierw ustawić się w stabilnej pozycji na początku rozbiegu, aby mieć jak najwięcej miejsca. Następnie ustawić kulę (ja podtrzymuję ją lewą ręką), określić swoją pozycję i cel, rozbiec się a tuż przed linią toru wykonać maksymalny zamach, zatrzymać się i rzucić kulę patrząc na strzałki umieszczone na torze. Zgranie kroków z zamachem jest kluczem do uzyskania swobodnego i płynnego rzutu. Kula powinna poruszać się z prawej strony do lewej i uderzyć pomiędzy pierwszy a trzeci kręgiel. W przypadku graczy leworęcznych kula powinna się toczyć z lewej strony do prawej. Ukośny kierunek rzutu pomaga utrzymać kulę w ciągłym ruchu. Celując w sam środek kręgli, często pozostaje jedna bądź dwie kule ustawione w tym samym rzędzie co pierwsza - środkowa.

Specyfika rzutu podkręconego
      Bardzo efektownie wygląda podkręcony rzut, daje także niezłe efekty. Aby rzucić kulę w ten sposób, kciuk powinien wysunąć się z otworu jako pierwszy, po czym kula sama zsunie się z pozostałych dwóch palców i nabierze rotacji. Kierunek kuli zależy od miejsca, w którym kciuk stykał się z kulą w momencie rzutu. W celu nadania kuli bocznej rotacji należy trzymać kciuk lekko skierowany w lewą stronę, jak to niektórzy określają, na godzinie 10 bądź 11. Kula poleci prosto jeśli kciuk będzie skierowany dokładnie na wprost, czyli w kierunku kręgli. Należy pamiętać o tym, że przy wypuszczeniu kuli nadgarstek powinien być sztywny.

Jak zbić wszystkie kręgle jednym rzutem ?

Gra w kręgle staje się coraz popularniejszą rozrywką. Jedni ćwiczą rzuty, by udoskonalić swoja technikę, inni liczą na szczęście.
 Jedno jest pewne – zbić wszystkie kręgle za jednym rzutem to prawie niewykonalne zadanie.

Bardzo ważne jest nastawienie i koncentracja zawodnika.
 Jeśli jesteśmy praworęczni i często udaje się nam zbić na raz cztery kręgle, przesuńmy się podczas rzutu w lewo.
  Musimy być elastyczni i eksperymentować podczas gry, by zobaczyć jakie popełniamy błędy.
  Zmieniajmy ustawienie i sposób trzymania kuli.
  
 Inną metodą jest ustawienie lewej stopy dokładnie na środku toru, na wprost najbardziej wysuniętego do przodu elementu.
 Prawa noga powinna być wtedy skierowana w prawo.
  Wzrok kierujmy zawsze na obrany przez nas cel – kręgle, które mamy zbić.
 
 
Jeśli nie uda nam się za pierwszym razem strącić wszystkich kręgli, nie zniechęcajmy się i próbujmy do skutku – oczywiście jeśli czas, pieniądze i nerwy nam na to pozwolą.
 Gdy pozostałe kręgle stoją na środku lub jest ich kilka po bokach to sprawa nie jest skomplikowana.
 
 Problem pojawia się wtedy, kiedy do zbicia pozostaje nam jeden kręgiel. Trzeba wtedy stanąć po przeciwległej stronie do ostatniego kręgla, i wykonać rzut po skosie toru.

W brew pozorom nie jest to taka prosta gra, dlatego jeśli chcemy doskonalić swoją technikę rzucania kulą musimy uzbroić się w cierpliwość.
 Nerwy nic tutaj nie pomogą – liczy się trening i pozytywne nastawienie gracza.

Zapraszamy na ćwiczenia do