Kręgielnia 13 Jawor, ul. Kościuszki 13

Etykieta i Bezpieczeństwo gry w kręgle


Kręgle – etykieta i bezpieczeństwo

Kręgle to nie sport ekstremalny, ale beztroskie operowanie kilkukilogramowymi kulami może doprowadzić do nieprzyjemnych kontuzji.

Zasada bezpieczeństwa numer jeden: nigdy Ne stój bezpośrednio za osobą wykonująca rzut! Oberwanie 7 kilogramową kulą nie musi prowadzić do poważnych następstw, ale może i z pewnością bardzo boli.
 Jeśli to ty wykonujesz rzut również upewnij się, że nikt za tobą nie stoi. Uważaj zwłaszcza, jeśli grasz w pobliżu małych dzieci - są bardzo ruchliwe i przemieszczają się szybko, w różnych kierunkach.

Nie używaj swoich zwykłych butów, w których chodzisz po ulicy. Zostawią brzydkie ślady na torze i na pewno nie spotka się to z miłą reakcją pracowników kręgielni.
 Poza tym buty z tępą podeszwą mogą sprawić, że zamiast łagodnego ślizgu staniesz dęba i się przewrócisz.

Nie pij i nie jedz bezpośrednio nad torem - ktoś może się pośliznąć na plamie z napoju albo sosu.

Nie podnoś kuli jedną ręką. Po pierwsze w ten sposób możesz ją łatwo upuścić prosto na swoją stopę, po drugie pomyśl, jakie to obciążenie dla palców!
 Jeśli pomnożysz wagę kuli przez ilość razy, ile ją podniesiesz w czasie jednego pobytu na kręgielni, sam zrozumiesz, że to prosta droga do kontuzji i nadwyrężenia nadgarstka i palców.

Nie wychodź poza linię rzutu - powierzchnia toru po tej stronie linii jest o wiele bardziej naoliwiona i śliska, można się na niej łatwo przewrócić i przy okazji natłuścić część toru, z której wykonywane są rzuty utrudniając wszystkim grę.

Powinieneś być jedyną osobą wykonującą rzut - jeśli ktoś na torze obok rzuca, wstrzymaj się. Niektórzy mają tendencje do odchodzenia w bok toru śledząc linię kuli i nie zdają sobie sprawy z tego, że przekraczają kolejny tor.
 Ta zasada jest jednocześnie zasadą dobrego wychowania w kręgielni. Widząc, ze gracz na torze obok jest gotowy do wykonania rzutu poczekaj i wykonaj swój rzut, kiedy on już skończy i opuści tor.
 Jest to najważniejsza zasada kręglarskiej etykiety. Sam po skończeniu rzutu nie stój niepotrzebnie na torze i nie każ pozostałym graczom z sąsiednich torów czekać zbyt długo na swoją kolej.

 Nie krzycz i nie hałasuj. To, że ty wpadasz na kręgielnię raz na kwartał, żeby pobawić się rzucając kula i popijając piwko, nie oznacza, że musisz rozpraszać i dekoncentrować innych graczy.

Cokolwiek by się nie działo, nie mów do innych graczy, gdy ci wykonują rzut, ani gdy są między dwoma rzutami.  

Bądź gotowy do rzutu, gdy nadchodzi twoja kolej. Każesz wtedy czekać zarówno osobom ze swojego toru, jak i graczom z sąsiednich torów.